Home    |    Events    |   Elected Officials    |    Candidates    |   Get Involved    |   Voter Registration    |   Contact
* * * Democratic Candidates - Nov. 2, 2021 * * *

VACANCIES ANNOUNCED
The Lycoming County Democratic Committee may nominate candidates to appear on the November 2021 ballot
1. Pine Township Supervisor            
2. Woodward Township Supervisor
                       3. South Williamsport (Region 2) School Director
Interested Candidates: contact LCDC Chair Linda Sosniak    lsosniak@comcast.net    272-203- 0769

Find your Nov. 2, 2021 Voting Place and Sample Ballot [TBA]

ON the NOVEMBER 2, 2021 BALLOT:

Williamsport City Democratic Candidates
Council-members (City residents vote for 3):
             Dave BANKS
 (click photo for more info)
  Jeana LONGO, Esq. (click photo for more info)
 
              Liz MIELE
  (click photo for more info)
 
Williamsport (9th Ward) Inspector of Elections:  Robin Reena BARNES
Williamsport (10th Ward) Inspector of Elections: Constance E. ROBINSON
Williamsport (11th Ward) Judge of Elections: June K. ZIMMERMAN
                                Inspector of Elections: Lisa M. NIBLE

 Williamsport (12th Ward) Judge of Elections: 
Barbara G. WEISS
Williamsport (13th Ward) Judge of Elections: Pamela R. JENSEN
       
Borough Democratic Candidates
Hughesville (1st Ward) Judge of Elections: Walter REED
                                                         Inspector of Elections: Nancy Starr HODGE
Hughesville (2nd Ward) Council:
  McKenna LONG
Jersey Shore (3rd Ward) Council: Kimberly A. SCOTT
                  
Jersey Shore (3rd Ward) Judge of Elections: Kimberly A. SCOTT
Montoursville (1st Ward) Judge of Elections: Christine FREI
                                                    
Inspector of Elections: Victoria J. REED
Montoursville (2nd Ward) Judge of Elections: Theresa BECKMAN
                                           
 Inspector of Elections: Sara BECKMAN
Montoursville (3rd Ward) Inspector of Elections: Julie A. QUICK
Muncy (1st Precinct) Judge of Elections: Frances W. McJUNKIN
                                          
Inspector of Elections: Maryanne TILLOTSON

Picture Rocks Council: David S. HITESMAN
                                              Linda K. SOSNIAK
                                           
 Judge of Elections: William A. WHITCOMB
Salladasburg Council: Todd WHITEHILL
South Williamsport Mayor: (write in):
Airneezer PAGE
South Williamsport (1st Ward) Council: Lee D. BERNSTEIN
South Williamsport (2nd Ward/2nd Precinct) Inspector of Elections:
                                                                Debra DAVIDSON
South Williamsport (3rd Ward) Council:   Stacey (Shope) LOSELL
(click photo)
Judge of Elections: Heather R. MYERS
School District Director Democratic Candidates
East Lycoming (Region 1):
Michael A. MAMRAK
East Lycoming (Region 2): Tara T. BUEBENDORF
East Lycoming (Region 3): Lisa McCLINTOCK
Jersey Shore (Region 3): Michael R. ALLEN
Loyalsock Township: Chip EDMONDS
                                                  Robert D. LEIDHECKER
                                            Melvin E. WENTZEL
   

Montgomery Area (Region 1): Jonathan DeSANTIS

Montoursville Area (Region 3): Daniel ASIELLO
                                                    Joshua YOUNG

South Williamsport (Region 1): 
Airneezer PAIGE BINGHAM
South Williamsport (Region 3): Cathy BACHMAN
Williamsport:            Barbara Davis REEVES
                     Fatima ROYAL
                              Scott R. WILLIAMS

Township Democratic Candidates
Cascade Judge of Elections:
Dona M. BLAIR
Clinton Tax Collector:
Kimberly ALEXANDER
                            Inspector of Elections: Tami A. MAUSTELLER
Eldred Inspector of Elections: Louann CONFER

Franklin Auditor:
Scott W. RITTER
Gamble Inspector of Elections: Donna SCHMOUDER
Hepburn Judge of Elections: Clyde W. SCHON
               Inspector of Elections: Fern SCHON
Jackson Inspector of Elections: Constance S. BRION
Jordan Inspector of Elections: Kathleen HUNSINGER
Limestone Supervisor: Dale L. WINTER
                Constable:
John H. ENGEL

Loyalsock Supervisor:   Lauren Baumann FRISCO
(click photo for more info)
                          
(1st Precinct) Judge of Elections: Jill M. KELLER
                               
(2nd Precinct) Judge of Elections: Mellodee STEELE
                                                     
Inspector of Elections: Stephanie STEELE
(4th Precinct) Inspector of Elections: Patricia REASNER-CHESNUT
                             
(5th Precinct) Judge of Elections: Susan E. LITTLE
     
Lycoming Inspector of Elections: Lisa G. BAIRD
                     
McHenry Judge of Elections:
Deborah L. KERSHNER                      
                          Inspector of Elections:
Margaret M. KERSNER
McIntyre Tax Collector: Cindy BLACK
                                   Inspector of Elections: Roseann ENGEL
Mifflin Judge of Elections:
Kelly L. GLENN
Mill Creek Inspector of Elections: Dolly DELKER
Moreland Inspector of Elections:
Judy A HARMAN
Muncy Creek Inspector of Elections:
Ivy R. KEPNER
Muncy Township Inspector of Elections: Diane M. QUIGLEY
Nippenose Inspector of Elections:
Susan J. ZINCK
Old Lycoming Inspector of Elections:
Judith FINK
Penn Supervisor:
Keith L. SHANER
            
Inspector of Elections: Cindy SHANER
Plunketts Creek Inspector of Elections: Debra SNELL
                  Susquehanna Supervisor: Michael L. STEINBACHER                             
           Tax Collector:
Yvonne L. MARKLE      
                    Inspector of Elections: Connie L. DEISHER
Upper Fairfield Inspector of Elections: Sandra Niklaus ECK
Washington Tax Collector: Nancy J. BASHISTA
Watson Judge of Elections: Connie MOORE
                        Inspector of Elections: Wilbur L. MOORE
Wolf Inspector of Elections: Patricia LAUCHLE
Woodward Judge of Elections: Marsha F. BERGMAN
                             Inspector of Elections: William W. FENDERSON
Magisterial District Judge (29-1-01): Christian D. FREY
PA Supreme Court Judge:
 
Judge Maria McLAUGHLIN (click photo for more info)
- Current Judge on the Pennsylvania Superior Court,

Endorsed by PA Democratic Party, "Highly Rcommended" by PA Bar Association
PA Superior Court Judge:

  
Judge Timika LANE  (click photo for more info)
 
Current Judge on the Court of Common Pleas in Philadelphia,
former Chief Council for PA State Senator (Democratic Whip) Anthony Williams,
Recommended" by PA Bar Association
 

PA Commonwealth Court Judges (vote for 2):
   Judge Lori DUMAS   (click photo for more info)
Current Judge on the Court of Common Pleas in Philadelphia County,
"Recommended" by PA Bar Association

   Judge David SPURGEON  (click photo for more info)
Current Judge on the Court of Common Pleas in
Allegheny County,
Endorsed by PA Democratic Party, "Highly Recommended" by PA Bar Association


[NOTE: This "Candidates" page is under construction.]

Don't Get Mad; Get Elected
Click HERE to see two pages of County, City, Borough, Township and
School Board positions to be elected in 2021
See How to Run for Local Office HERE

Free Training online HERE


YOU Can RUN in 2021 ! We will help you.
 Please call/text LCDC Chair Linda Sosniak 272-203-0769
or email info@LycoDemocrats.org
.
Linda Sosniak, Chair
Steve Muthler, Treasurer
John Shireman, Vice Chair
Alison Rupert, Secretary
State Democratic Committee-person:  David C. Raker
.